kAM NA VÝLET ?

 

Menší procházka  

 

Celodenní vejšlap

 

Při využití přibližovadla

 

 

Obec Planá

Asi 100 metrů z kempu po cestě do kopce se nachází malá víska Planá. Spádově patří pod obec Hromnice. Přes rok je zde do sta stálých obyvatel, ale přes léto se počet zdvojnásobí. Díky své poloze blízko Plzně a v krásném okolí Berounky je zde mnoho chat a chalup. K vidění je zde kostel Nanebevzetí Panny Marie z konce 18 století. Dále zde najdeme několik hezkých vesnických domků a bývalý areál pivovaru. Dojdeme - li až nad obec ke hřbitovu, naskytne se nám krásný výhled do okolí.

 

Na vyhlídku

Jestliže jsme přijeli lodí, tak stačí přeplout na druhý břeh a vyjít kopec směrem po žluté a za pět minut se nám naskytne pěkný výhled na tábořiště, chatovou oblast, řeku a na bývalý pivovar.

 

 

 

 

 

Obec Nynice

Půjdeme li necelý kilometr z Plané proti proudu řeky směrem na Plzeň tak asi po půl kilometru dorazíme do Nynic. Ve vsi je pěkná kruhová náves s vesnickými domky a statky. Uprostřed návsi je kaple svaté Kateřiny. Projdeme-li vsí až k řece, dojdeme k přívozu mezi Nynicemi a Darovou.

Jez a zámek Kaceřov

Půjdeme-li z obce Planá směrem na Liblín (čili po proudu řeky) dojdeme do asi tři kilometry vzdálené vsi Kaceřov. Zde se nachází zajímavý renesanční zámek se zahradami. Bohužel běžně nepřístupný. Pod obcí se pak nachází bývalý mlýn s nově zrekonstruovaným jezem.

Město Radnice

Budeme-li si chtít udělat celodenní výlet, doporučil bych vejšlap údolím potoka Radná  do města Radnice. Náš výlet začne na druhé straně řeky u rozcestníku. Zde si můžeme vybrat, zda lesem po žluté, nebo po cestě podél potoka. Ať tak nebo tak po 4 kilometrech dojdeme do obce Újezd u Svatého Kříže. Rodiště Karla Gotta. Pro ty kteří jdou po žluté, tak po cestě minou pravěké hradiště a pohřebiště a před Újezdem pak studánku. Z Újezda je to pak další 3 kilometry do Radnic. Zde můžeme navštívit informační centrum, zámek, či muzeum. Ve městě krov běžné vybavenosti je i konečná železnice Chrást - Radnice.

Hrad Libštejn

Chceme-li si projít údolí řeky Berounky lze se projít, či projet na kole na hrad Libštejn. Celá trasa jedním směrem měří něco kolem 8mi kilometrů. Opět začneme na pravém břehu řeky u rozcestníku a vydáme se po červené. Hrad Libštejn je zřícenina ze 14. století. Dochovala se hradní věž a zbytky hradeb a zdí. Cesta nás provede krásnou přírodou a naskytne nemálo pěkných výhledů.